Telefon

+48 530 529 378

Email

kontakt@solidobhp.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 17:00

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy, oprócz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, badanie i zapoznanie pracowników z grożącymi im niebezpieczeństwami na stanowisku pracy. Kodeks pracy w art. 226 nakazuje pracodawcy:

– oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko,

– informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Służy do tego ocena ryzyka zawodowego, z którą zapoznaje się każdy nowo zatrudniony pracownik. Powinien ten fakt potwierdzić własnoręcznym podpisem, iż został poinformowany o zagrożeniach występujących na jego stanowisku pracy.

Co powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego?

Ocenę ryzyka zawodowego sporządza się w formie pisemnej. Powinna opisywać miejsce znajdowania się stanowiska w zakładzie pracy, jego powierzchnię, wysokość, stosunek powierzchni okien do podłogi oraz wszystkie pomieszczenia do jakich dostęp ma pracownik. Jeśli firma ma stworzony wewnątrzzakładowy regulamin pracy lub regulamin poruszania się po zakładzie – analogiczne informacje powinny pojawić się w karcie oceny.

Kolejnym elementem, dobrze sporządzonej oceny ryzyka zawodowego są czynności, które wykonywane są codziennie na stanowisku pracy. Jest to na tyle istotne, gdyż będą one występowały także w badaniu każdego czynnika stanowiącego zagrożenie dla zdrowia lub życia. Ponieważ nie każdy czynnik ryzyka występuje podczas całego procesu pracy, a jedynie podczas niektórych czynności (np. porażenie prądem – podczas korzystania z urządzeń elektrycznych). Powinno się także w tym miejscu określić, z jakich urządzeń, maszyn i narzędzi korzysta zatrudniony, aby dostosować działania profilaktyczne, zmierzające do zmniejszenia ryzyka występowania wypadków przy pracy.

Jednak najważniejszą składową części opisowej, jest wybranie jednej z metod oceny ryzyka zawodowego. Do wyboru mamy co najmniej kilka: metoda RISC SCORE, PHA lub wg polskiej normy PN-N-18002. Każda z nich trochę w inny sposób pozwala na zbadanie ryzyka występującego na danym stanowisku. Ważne jest, aby zawsze korzystać z tej samej metody, w jednym zakładzie pracy, ponieważ stanowi dobry punkt odniesienia.

Ostatnim ogniwem oceny powinno być wyszczególnienie każdego czynnika stanowiącego ryzyko pojawienia się zagrożenia. Należy podać, podczas jakich czynności może występować oraz przedstawić środki profilaktyczne, które pozwolą zmniejszyć groźbę doznania urazu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights